Obsah článku
- Vlasová Plazmaterapie (PRP)
- Obsah článku
- PRP při vypadávání vlasů
- Proč vlastně krevní destičky?
- Pravda a mýty o léčbě vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie
- Rozdíly v aplikaci PRP
- Jak ošetření plazmaterapií probíhá krok za krokem
- Klinické studie o efektivitě vlasové plazmaterapie
- Komu doporučuji vlasovou plazmaterapii a komu ne
- Objednejte se
- Podobné příšpěvky
Plazmaterapie neboli PRP (plazma obohacená o krevní destičky – Platelet Rich Plasma) je v posledních letech velmi populární. Koncept PRP je poměrně jednoduchý: zahrnuje odběr malého množství krve pacienta, její odstředění za účelem oddělení plazmy (tekutá část krve) a krevních destiček a následné injekční aplikaci plazmy s koncentrovanými krevními destičkami do určené oblasti pokožky.
Ačkoli se tato metoda začala používat v ortopedii na léčbu šlach a kloubů, dnes se nejvíce využívá v estetické dermatologii na omlazení pokožky prakticky libovolných částí těla. Ruce, obličej, dekolt, krk. A já vlasovou plazmaterapii, o které vám toho povím víc, používám jako podpůrnou metodu při léčbě některých typů vypadávání vlasů. Jak to vlastně celé funguje? Jaké mám zkušenosti s plazmaterapií? A kolik vlastně PRP stojí? O tom všem píšu v tomto článku.
PRP při vypadávání vlasů
Pokud jde o vypadávání vlasů, plazmaterapie funguje tak, že regeneruje a vyživuje vlasovou pokožku a stimuluje neaktivní vlasové folikuly do aktivní růstové fáze. To sice nevytvoří nové vlasové folikuly, ale posílí ty stávající. A aktivací neaktivních folikul dojde k růstu nových vlasů, což vede k hustším a plnějším vlasům.
Fakta na úvod
- Plazmaterapie (PRP) je injekční metoda podpory růstu vlasů
- Funguje na principu využití plazmy a krevních destiček z vlastní krve pacienta
- Plazma obohacená o krevní destičky vyživuje a regeneruje vlasovou pokožku
- A tím dochází ke stimulaci růstu vlasů
- Plazmaterapii může aplikovat pouze lékař!
Proč vlastně krevní destičky?
Krevní destičky (trombocyty) obsahují mnoho různých typů růstových faktorů, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Mimo jiné jsou to platelet-derived growth factor, transforming growth factor, vascular endothelial growth factor či epidermal growth factor. Tyto růstové faktory vylučované krevními destičkami pomáhají regeneraci pokožky tím, že:
- Stimulují tvorbu cév
- Podporují dělení a vývoj buněk
- Podporují produkci kolagenu
- Podporují aktivitu kmenových buněk
- Zabraňují degeneraci zdravých tkání
- Uvolňují proteiny, které umožňují se novým buňkám spojovat a obnovovat tkáně
V aplikované plazmě obohacené o krevní destičky je větší množství růstových faktorů, než v naší krvi. Výsledkem je, že PRP zlepšuje a urychluje růst nových buněk.
Pravda a mýty o léčbě vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie
Na internetu se můžete dočíst spoustu polopravd a zavádějících informací o využití PRP při léčbě vypadávání vlasů nebo různých typů alopecií.
Vlasová plazmaterapie jako jediná a nejúčinnější metoda
V první řadě je třeba poukázat na to, že plazmaterapie není samospasitelná. Přestože více a více klinických studií ukazuje pozitivní vliv této metody při léčbě různých vlasových onemocnění, stále je nejúčinnější kombinace plazmaterapie a orálních či lokálních léčiv (minoxidil, finasterid a další).
Plazmaterapie je bezbolestná
Žádná injekční aplikace léku do živé kůže není úplně bez bolesti. Pacienti pociťují drobnou bolest při vpichu nebo tlak při jednotlivých vstřicích plazmy do pokožky. Každý má samozřejmě jiný práh bolesti a vnímá ji jinak. Bolest při vpichu z velké části závisí na velikosti a ostrosti jehly. Jelikož je při této proceduře více vpichů do pokožky, jehla se přirozeně tupí. Proto při aplikaci plazmaterapie používám velmi tenké jehly a v rámci aplikace je několikrát měním.
Rozdíly v aplikaci PRP
Samozřejmě jsou i rozdíly v aplikaci, lépe řečeno v kvalitě aplikace, proto ideálně chcete jít k odborníkovi na léčbu vypadávání vlasů. Důležitou roli hraje samozřejmě množství aplikované plazmy, do jakých míst je plazma na pokožce hlavy aplikována, jaké jsou rozestupy mezi vpichy, jaká je hloubka vpichu a mnoho dalších drobných detailů. A nezapomeňte, že plazmaterapii může aplikovat pouze lékař, nikdy kosmetička, zdravotní sestra ani nikdo jiný.
Není plazmaterapie jako plazmaterapie
V současné době neexistuje stanovená metoda přípravy plazmy pro použití na léčbu vlasových onemocnění. Přípravy existuje několik metod, liší se odebrané množství krve, antikolagulant použitý zabraňuje srážení krve ve zkumavce, liší se i doba po kterou se krev odstřeďuje a tím se liší i složení výsledné plazmy. Farmaceutické společnosti vyrábějí sety pro přípravu a aplikaci plazmaterapie v různých cenových hladinách, proto je na trhu takový rozptyl v cenách aplikace. Není totiž plazmaterapie jako plazmaterapie, ptejte se proto před aplikací jakou dostanete.
Jak ošetření plazmaterapií probíhá krok za krokem
Základem všeho je podrobná anamnéza a správná diagnóza. PRP na vlasy není vhodná pro každého pacienta a pro každou diagnózu. U některých pacientů je možné dosáhnout lepších výsledků jinou metodou léčby, u některých pacientů není možné plazmaterapii vůbec provést. To se týká pacientů s poruchou tvorby krevních destiček, některých typů onemocnění srdce nebo u některých pacientů s vysokým tlakem.
Proto se není možné na vlasovou plazmaterapii objednat přímo, vždy musíte nejprve přijít na vstupní vyšetření do mé ordinace. Probereme spolu vaši anamnézu, diagnostikuji váš problém a následně probereme jestli je pro vás plazmaterapie vhodné řešení či ne.
- Před ošetřením
Důležitý je pitný režim. Ideálně po dobu 24 hodin před plazmaterapií zvyšte přísun tekutin alespoň na 2-3 litry (ne alkohol). Před odběrem krve se ideálně vyvarujte pití kávy, zeleného čaje, energetických nápojů a kouření.
Alespoň 3 dny před zákrokem vysaďte nesteroidní protizánětlivé léky jako jsou Ibuprofen, Diklofenak, Valetol a další.
- Samotné ošetření
Odběr krve: Pacientovi se z paže odebere malé množství krve, obvykle 15 mililitrů. Tento proces je podobný běžnému odběru krve.
Odstředění: Odběr krve se vloží do centrifugy, kde se roztočí vysokou rychlostí. Tímto odstřeďováním se krev rozdělí na vrstvy, přičemž vrstva PRP obsahuje vysokou koncentraci krevních destiček a růstových faktorů.
Aplikace: Jakmile je PRP připravena, injekčně vstříkne se do cílových oblastí vlasové pokožky pomocí velmi jemné mezoterapeutické jehly. Aplikace je bolestivá jen minimálně.
- Po ošetření
Za 20-30 minut je hotovo a vy můžete jít domů či do práce. Zákrok je neinvazivní a není vyžadována rekonvalescence. Ideálně byste neměli po aplikaci den cvičit (pokožka hlavy je citlivější a mohla by být bolestivá) a také je dobré se vyvarovat nadměrného pocení (sauna, solárium, intenzivní sport) než se ranky po vpichu jehlou kompletně zacelí, tedy alespoň 3 dny. Vlasy si nemyjte alespoň den po aplikaci. Po dobu 3 dnů je vhodné se chránit před přímým sluncem.
- Varianty k léčbě vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie
Mojí další oblíbenou variantou podpůrné léčby vypadávání vlasů je mezoterapie, kdy se nezpracovává krev pacienta, ale injekčně se do pokožky hlavy aplikuje předpřipravený roztok bohatý na vitamíny, minerály, aminokyseliny, kmenových buněk, peptidů a enzymů. Zkrátka všeho co vlasy potřebují k podpoře jejich růstu. Mezoterapii můžeme přirovnat k doplňkům stravy, ale v injekční formě, která je směřovaná přímo do míst, kde jsou nejvíce prospěšné. Více o mezoterapii si můžete přečíst v tomto článku.
Klinické studie o efektivitě vlasové plazmaterapie
Stále více výzkumných týmů se začíná věnovat vlasovým onemocněním a jejich léčbou. Díky tomu přichází stále nové a nové informace o tom, jak lépe diagnostikovat onemocnění, pochopit jejich vznik a čím jsou způsobeny, a také jak je úspěšněji léčit.
- PRP je při léčbě androgenní alopecie účinnější než běžná lokální léčba 5% minoxidilem a lze ji použít jako doplňkovou terapii (Borowiecka et al., 2022).
- Kombinovaná léčba PRP a minoxidilem vede u mužů s androgenní alopecií k lepším klinickým výsledkům než monoterapie těmito metodami (Elena & Irina, 2022).
- V přehledu byla zdůrazněna účinnost regenerativních buněčných terapií, včetně PRP, u nejizvících typů alopecie. Ve článku byla zdůrazněna úloha kmenových buněk v regenerativní léčbě pro obnovu vlasů (které plazmaterapie obsahuje) (Anudeep et al., 2022).
Komu doporučuji vlasovou plazmaterapii a komu ne
Plazmaterapie je vhodná primárně pro léčbu Androgenní alopecie a Telogen Effluvium, ale může být použita i u jiných typů onemocnění. Ideální je absolvovat 3 ošetření s měsíčními rozestupy mezi jednotlivými aplikacemi. Pro někoho může být překážkou vyšší cena, proto své pacienty do využití této metody nenutím.
Také ke mě chodí pacienti, kteří z některých důvodů odmítají léčbu standardními léčivy jako minoxidil, finasterid nebo dutasterid. Ať už je to z důvodu kontraindikace těchto léčiv kvůli jejich jiným zdravotním problémům nebo strach z vedlejších účinků léků. Ale v poslední době se objevuje více pacientů, kteří celkově odmítají brát léky (ať už orální nebo lokální léčiva) a hledají alternativní cesty. Jelikož PRP je ve své podstatě výtažek z vlastní krve pacienta, doporučuji jim tuto možnost. Dle mojí zkušenosti s plazmaterapií na vlasy je tato forma léčby velmi bezpečná a nikdy jsem se u ní nesetkala s nežádoucími účinky.