Obsah článku

Mezoterapie se dlouhodobě využívá v estetické medicíně jako prostředek omlazení. Při tom se zjistilo, že velmi dobře funguje na podporu růstu vlasů. Cílené mikroinjekce do mezodermu (střední vrstvy kůže) podporují krevní oběh, příznivě ovlivňují hydrataci a výživu pokožky hlavy a tím napomáhají růstu vlasů a zlepšení jejich kvality. Díky aplikaci účinných látek přímo do pokožky hlavy je mezoterapie dodává přesně do požadovaných oblastí, čímž se maximalizuje její účinnost.

Mezoterapie spočívá v injekční aplikaci roztoku obohaceného o vitamíny, minerály, aminokyseliny, kmenové buňky, peptidy a enzymy. Ty příznivně ovlivňují hydrataci a výživu vlasové pokožky a tím přispívají k lepšímu růstu vlasů.

Druhou, v případě vlasové mezoterapie možná ještě důležitější funkcí je neutralizace přebytečného DHT (dihydrotestosteron), což je hormon, který zmenšuje vlasové folikuly a zapříčiňuje předčasný výpad vlasu. Jeho neutralizací tak vlasy mohou růst déle a tím dochází k zahušťování vlasů.

Mezoterapie při vypadávání vlasů

Studie o účinnosti mezoterapie při léčbě vypadávání vlasů ukázaly slibné výsledky. Bylo zjištěno, že léčba je účinná zejména v případech androgenetické alopecie, nejčastější formy vypadávání vlasů, a to jak u mužů, tak u žen. Mezoterapie může být prospěšná i u jiných typů vypadávání vlasů, jako je alopecie areata nebo telogenní efluvium.

„Osobně jsem podstoupila 4 ošetření mezoterapií jako prevenci poporodního vypadávání vlasů. Výsledky byly dobré, nějakého intenzivnějšího vypadávání jsem si ani nevšimla.

Vlasovou mezoterapii si také nechávám aplikovat na jaře a na podzim k minimalizaci následků sezónního vypadávání vlasů.“

Fakta na úvod

  • Mezoterapie je injekční metoda podpory růstu vlasů
  • Obsahuje látky vyživující pokožku hlavy a vlasové folikuly
  • Aplikuje se do pokožky hlavy aby se látky dostaly tam, kde jsou potřeba
  • A tím dochází ke stimulaci růstu vlasů

Co mezoterapie obsahuje?

Roztok vstřikovaný během mezoterapie obvykle obsahuje složky podporující růst vlasů, jako jsou vitaminy (např. A, B, E, C), minerály, aminokyseliny a někdy i některé antiandrogeny a vazodilatátory. Tyto účinné látky působí na vlasový folikul, zejména na buňky dermální papily, které hrají klíčovou roli v cyklu růstu vlasů.

  • Vitamíny a minerály: Jsou nezbytné pro výživu vlasových folikulů a podporu zdravého růstu vlasů. Nejvíce jsou zastoupeny vitamíny A, B, E, C
  • Aminokyseliny: Stavební kameny bílkovin, které posilují strukturu vlasů
  • Růstové faktory: Stimulují růst a regeneraci buněk
  • Blokátory DHT: Dihydrotestosteron (DHT) je hlavní příčinou androgenní alopecie, blokátory mohou pomoci zabránit miniaturizaci vlasových folikulů

Vlasová mezoterapie je skvělým prostředkem pro podporu růstu vlasů. Nejedná se o proceduru, která by měla přímo léčit vypadávání vlasů, ale skvěle funguje jako doplněk léčby. Její neinvazivní povaha, minimalizované riziko vedlejších účinků a schopnost působit přesně v místě, kde je potřeba, z ní vhodnou volbou pro mnoho pacientů. Vždy je však důležité poradit se se svým lékařem, aby bylo zajištěno, že tato procedura je pro vás vhodná a bezpečná.

Výsledky léčby mých pacientů

Telogenní Effluvium, žena, 32 let

Tato pacientka za mnou přišla s výrazným vypadáváním vlasů ve spánkové části hlavy a v oblasti koutů. Poté co jsme probrali možnosti se pacientka rozhodla pro kombinaci lokálních léčiv na předpis doplněných o vlasovou mezoterapii. Excelentní výsledek po 3 měsících.

Pravda a mýty o léčbě vypadávání vlasů pomocí mezoterapie

Na internetu se můžete dočíst spoustu polopravd a zavádějících informací o využití vlasové mezoterapie při léčbě vypadávání vlasů nebo různých typů alopecií.

Mezoterapie jako nejefektivnější způsob léčby vypadávání vlasů

Ačkoli má mezoterapie znatelný vliv na podporu růstu vlasů a zlepšení jejich kondice, není to zázračná procedura, po které vám naroste lví hříva, jak ji některé kliniky prezentují. Bohužel.

Největší úspěch při léčbě vypadávání vlasů má mezoterapie v kombinaci s orálními či lokálními léčivy (minoxidil, finasterid a další). Případně jako monoterapie ve specifických případech, jako je sezónní vypadávání vlasů na jaře a na podzim nebo vypadávání vlasů po porodu.

Vlasová mezoterapie je bezbolestná

Není bezbolestná, ale bolestivost je minimální. Přecejen se jedná o injekční aplikaci léčiva do pokožky hlavy, která je velmi citlivá. Pacienti pociťují drobnou bolest při vpichu nebo tlak při jednotlivých vstřicích roztoku do pokožky.

Rozdíly v aplikaci a typu mezoterapie

Samozřejmě jsou i rozdíly v aplikaci i typu různých mezoterapií. Záleží na kvalitě aplikace. Aby byla mezoterapie účinná, musí se aplikovat na správná místa, se správnými rozestupy mezi vpichy a do správné vrstvy pokožky hlavy.

Není mezoterapie jako mezoterapie

Další důležitou roli hraje samozřejmě typ, složení a množství aplikovaného roztoku. Mezoterapií existuje velké množství. Některé jsou vhodné na pokožku hlavy, jiné na obličej, dekolt, ruce…

Každá farmaceutická společnost má vlastní recept na mezoterapii. Některé jsou s kyselinou hyaluronovou, jiné mají více minerálů, jiné více vitamínů. A samozřejmě každá nabízí své produkty v jiných cenových hladinách, proto je na trhu takový rozptyl v cenách aplikace. Není totiž mezoterapie jako mezoterapie.

Výsledky léčby mých pacientů

Sezónní vypadávání vlasů, žena, 43 let

Pacientka trpí na výrazné sezónní vypadávání vlasů v oblasti nad čelem a „koutů“. Výsledný efekt po 2 měsících léčby.

Jak ošetření mezoterapií probíhá krok za krokem

Základem všeho je podrobná anamnéza a správná diagnóza. Mezoterapie není vhodná pro každého pacienta a pro každou diagnózu. U některých pacientů je možné dosáhnout lepších výsledků jinou metodou léčby, u některých pacientů není možné mezoterapii vůbec provést.

Proto se není možné na vlasovou mezoterapii objednat přímo, vždy musíte nejprve přijít na vstupní vyšetření do mé ordinace. Probereme spolu vaši anamnézu, diagnostikuji váš problém a následně probereme jestli je pro vás mezoterapie vhodné řešení či ne.

  • Před ošetřením

Před aplikací nemusíte řešit přípravu ani vysazovat léky, jen je vhodné přijít s umytými vlasy.

  • Samotné ošetření

Aplikace je velmi jednoduchá. Položíte se na vyšetřovací křeslo, uvolníte se a můžeme začít. Mezoterapie se injekčně vstříkne do cílových oblastí vlasové pokožky pomocí velmi jemné mezoterapeutické jehly. Aplikace je bolestivá jen minimálně.

  • Po ošetření

Za 20-30 minut je hotovo a vy můžete jít domů či do práce. Zákrok je neinvazivní a není vyžadována rekonvalescence. Ideálně byste neměli po aplikaci den cvičit (pokožka hlavy je citlivější a mohla by být bolestivá) a také je dobré se vyvarovat nadměrného pocení (sauna, solárium, intenzivní sport) než se ranky po vpichu jehlou kompletně zacelí, tedy alespoň 3 dny. Vlasy si nemyjte alespoň den po aplikaci. Po dobu 3 dnů je vhodné se chránit před přímým sluncem.

  • Varianty k léčbě vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie

Mojí další oblíbenou variantou podpůrné léčby vypadávání vlasů je plazmaterapie, kdy se pacientovi odebere malé množství krve, ze které se vyseparuje plazma obohacená o krevní destičky, která se pak injekčně aplikuje do pokožky hlavy. Více o plazmaterapii se můžete dočíst v tomto článku.

„Mezoterapie podporuje růst zdravých a silných vlasů. Je to efektní doplněk k léčbě androgenní alopecie, telogenního effluvia či areátní alopecie. Velmi dobře se kombinuje s léčbou minoxidilem, finasteridem či dutasteridem.

Jedna aplikace u mě v ordinaci stojí 4.500 korun a balíček 4 ošetření stojí 15.000 korun.“

Výhody, nevýhody a kontraindikace mezoterapie

Výhody

Mezoterapie je minimálně invazivní. Na rozdíl od chirurgických zákroků nezahrnuje mezoterapie žádné řezy ani anestezii, pouze drobné vpichy mikrojehlou. Další výhodou je krátká rekonvalescence. Pacienti se obvykle mohou krátce po zákroku vrátit ke svým každodenním aktivitám. A samozřejmě podporuje zdraví pokožky hlavy a napomáhá růstu vlasů. Řeší také základní problémy pokožky, jako je špatný krevní oběh a drobné záněty.

Nevýhody

Mezoterapie, aby byla ideálně účinná, vyžaduje více sezení. Optimální počet jsou 4 aplikace, pokud jsou vaše vlasy ve špatné kondici. Pokud je kvalita vlasů dobrá, mohou se mezoterapie aplikovat jednotlivě využít k předcházení většího vypadávání vlasů při zvýšeném stresu nebo při sezónním vypadáváním vlasů.

Komu doporučuji vlasovou mezoterapii a komu ne

Mezoterapie je všestranná, pomáhá při různých typech vypadávání vlasů, včetně

  • Androgenetická alopecie: Běžně známá jako mužská nebo ženská plešatost.
  • Telogenního effluvia: Dočasný stav, který je často způsoben stresem, šokem nebo traumatickou událostí.
  • Alopecia Areata: Autoimunitní porucha, která vede k vypadávání vlasů.
  • Jako prevence zvýšeného vypadávání vlasů na podzim a na jaře či po porodu

Také ke mě chodí pacienti, kteří z některých důvodů odmítají léčbu standardními léčivy jako minoxidil nebo finasterid. Ať už je to z důvodu kontraindikace těchto léčiv kvůli jejich jiným zdravotním problémům nebo strach z vedlejších účinků léků. Pro takové pacienty je mezoterapie ideální cestou jak podpořit růst vlasů a zlepšit jejich kvalitu.

Objednejte se

Trápí vás stav vašich vlasů? Objednejte se na vstupní konzultaci k Dr. Brabcové.
Podívám se na vaše vlasy, stanovím diagnózu a spolu sestavíme léčebný plán.

Cena vstupní konzultace je 2 750 Kč.

Podobné příšpěvky