Obsah článku
- Vypadávání vlasů na podzim a na jaře – sezónní vypadávání vlasů
- Podobné příšpěvky
Sezónní vypadávání vlasů, jev, kterého si mnozí z nás možná všimli, aniž by si uvědomili jeho cyklickou povahu. Jedná se o normální součást cyklu růstu vlasů, která vás ale může nepříjemně potrápit. Především pokud nevíte, že něco jako sezónní vypadávání vlasů existuje.
Fakta na úvod
- Sezónní vypadávání vlasů se projevuje na jaře a na podzim
- Nejčastěji dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů v únoru-dubnu a srpnu-září
- Je to normální fyziologická reakce a vlasy opět dorostou
- Pokud vlasy nedorostou nebo jsou řidší než předtím, může se jednat o některou z forem alopecie nebo chronické telogenní efluvium.
Proč vlasy na jaře a na podzim padají více?
Sezónní vypadávání vlasů označuje zvýšené vypadávání vlasů v určitých ročních obdobích, nejčastěji na podzim a na jaře. Typicky pozorujeme větší vypadávání vlasů na podzim než na jaře. Stejně jako zvířata shazují srst, my shazujeme vlasy. Jedná se o jeden z typů telogenního effluvia, což je stav nadměrného vypadávání vlasů v důsledku různých stresových faktorů (čehokoliv co vyvolá v těle reakci, tedy nejen to co běžně označujeme jako stres). Sezónní vypadávání je pravidelné, cyklické a normální. Ale to neznamená, že se s tím nedá nic dělat.
Stárnutí a jeho projevy jsou také normální, ale mnoho lidí podstupuje nejrůznější estetické zákroky aby vlivy stárnutí eliminovali. I u sezónního vypadávání vlasů existují metody, jak růst vlasů podpořit a dopady tohoto fenoménu minimalizovat.
Čím je sezónní vypadávání vlasů způsobeno?
Co přesně sezónní vypadávání způsobuje není známo, ale existuje několik obecně přijímaných teorií. Všechny se ale shodují, že s největší pravděpodobností se jedná o reakci na změny v intenzitě slunečního záření a délce dne. Abychom to správně pochopili, je důležité znát fáze růstu vlasů.
Lidské vlasy procházejí růstovým cyklem, který se skládá ze tří fází:
- Anagenní fáze (fáze růstu), která trvá přibližně 2-6 let
- Katagenní fáze (přechodná fáze), která trvá 2-3 týdny
- Telogenní fáze (klidová fáze), během níž vlasy vypadávají, trvající přibližně 2-5 měsíců
- A potom z vlasové folikuly vyrůstá nový vlas v anagenní fázi. A tento cyklus se opakuje, dokud je folikul aktivní.
Vědecké poznatky o sezónním vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů na jaře a na podzim je charakteristické prodlouženou telogenní fází růstu vlasů. Místo toho, aby vlas vypadl v rozmezí standardních 2-6 měsíců, trvá to déle. Tím dojde k zvýšení počtu vlasů v telogenní fázi na pokožce hlavy. A pak z ničeho nic vlasy začnou vypadávat ve větším počtu než je běžné v kratším časovém intervalu než je běžné. Především u lidí s dlouhými nebo kudrnatými vlasy jsou změny v počtu vypadaných vlasů velmi zřetelné (ne že by jim padalo více vlasů, ale vypadlý dlouhý nebo kudrnatý vlasy je na podlaze viditelnější než krátký rovný vlas).
Dle studií, které se sezónním vypadáváním vlasům zabývaly, jsou kritické měsíce červenec až říjen (s tím že nejvíce sledovaných pacientů uvádělo rozmezí srpen-září) u podzimního cyklu. U jarního cyklu byly kritickými měsíci únor až duben s tím, že většina sledovaných pacientů uváděla nižší objem vypadávaných vlasů než u podzimního cyklu.
Jak odlišit sezónní vypadávání vlasů od vlasových onemocnění?
Sezónní vypadávání je charakterizováno dočasným zvýšeným vypadáváním vlasů, které je obvykle patrné při česání nebo mytí vlasů. Jednoduše vám na hřebenu nebo kartáči zůstává více vlasů než obvykle. Sezónní vypadávání je rozptýlené a postihuje celou vlasovou pokožku. Nevytváří se ale lysá ložiska. Pacienti si mohou všímat většího prořídnutí koutů, někdy i pěšinky. To je u sezónního vypadávání dočasné a tato místa znovu zarostou.
Pokud pěšinka a kouty nezarostou, nebo je vlasový podrost řidší než dříve, může se jednat o vážnější problém jako chronické telogenní effluvium nebo některou z forem alopecie.
Pokud tedy zvýšený výpad přetrvává delší dobu nebo je lokalizovaný na určitá místa, řešte to s lékařem specializujívím se na léčbu vypadávání vlasů, který vám řekne, jestli je to klasické sezónní vypadávání nebo se jedná o závažnější problém.
Zvládání sezónního úbytku vlasů na podzim a na jaře
Mezoterapie
Mezoterapie je injekční aplikace roztoku obohaceného o vitamíny a minerály do pokožky hlavy. Vlasová mezoterapie se dá přirovnat k doplňkům stravy, s tím rozdílem, že je cíleně aplikovaná. Tím se docílí toho, že všechny důležité živiny pro podporu růstu vlasů se dostanou tam, kam skutečně mají, tedy k vlasovým folikulům, tak, aby vlasy zůstaly déle v anagenní fázi.
To je rozdíl oproti doplňkům stravy v tabletách, u kterých si tělo samo rozhodne, kde je využije nejlépe a nejefektivněji. Více o mezoterapii se dozvíte v tomto článku.
Plazmaterapie
Plazmaterapie funguje tak, že regeneruje a vyživuje vlasovou pokožku a stimuluje neaktivní vlasové folikuly do aktivní růstové fáze. To sice nevytvoří nové vlasové folikuly, ale posílí ty stávající. A aktivací neaktivních folikul dojde k růstu nových vlasů, což vede k hustším a plnějším vlasům.
Pacientovi se odebere malé množství krve, ze které se vyseparuje plazma s krevními destičkami, která se následně injekčně aplikuje do pokožky hlavy. Více o plazmaterapii se dozvíte v tomto článku.
Dieta a doplňky stravy
Dobře vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály může podpořit zdraví vlasů. Pro udržení zdravého růstu vlasů je důležité zejména železo a vitamin D. A pomoci mohou i ostatní jako omega 3, zinek, kyselina listová a další. To ale neznamená, že máte okamžitě začít objednávat doplňky stravy. Ze zkušenosti jsem k nim skeptická. Pokud trpíte nedostatkem některých vitamínů a minerálů, suplementy jsou skvělou volbou. Pokud ale nedostatkem netrpíte, bude jejich vliv minimální. Než se tedy rozhodnete je začít brát, udělejte si krevní testy, abyste věděli, zda je opravdu potřebujete. A zda není jednodušší upravit jídelníček.
Správná životospráva
Slyšeli jste to určitě tisíckrát. Dostatečně spěte, dobře jezte, pijte vodu, hýbejte se, nestresujte se, choďte na sluníčko, nekuřte a nepijte moc alkoholu… Ano, tohle platí obecně pro cokoli spojeného s naším tělem.
Závěr
Sezónní vypadávání vlasů na podzim a na jaře nás může vystrašit, ale je normální fyziologickou reakcí na změnu ročních období. Někomu vypadávají v tomto období vlasy více, někomu méně, ale vypadávají všem. Samozřejmě pokud máte dlouhé vlasy, pozorujete nejspíš padání vlasů více, než pokud máte vlasy na ježka. Proto za mnou do ordinace chodí s tímto problémem častěji ženy než muži.
Mám dobré zkušenosti s aplikací mezoterapie (kterou na zmírnění dopadů sezónní vypadávání vlasů sama s úspěchem používám). Pokud padání vlasů dlouhodobě přetrvává nebo pokud vlasy vypadávají pouze na určitých místech na hlavě, může se jednat o projev některého z vlasových onemocnění, ať už androgenní alopecie nebo ložiskové alopecie. V tom případě se objednejte k lékaři, který se specializuje na léčbu vlasů. Čím dříve začnete problém řešit, tím snadnější bude náprava.