vypadávání vlasů po porodu, při kojení a v těhotenství - telogen effluvium

Obsah článku

Fakta na úvod

  • Nadměrné vypadávání vlasů po porodu a během kojení je normální a běžné
  • Nadměrné vypadávání vlasů v těhotenství je neobvyklé
  • Obvykle dojde k návratu k normálnímu stavu do 12 měsíců po porodu
  • Podpořit obnovu můžete vhodnou stravou a správnou životosprávou
  • Existují medicínské prostředky pro obnovu růstu vlasů s dobrými výsledky
  • Pokud vypadávání vlasů přetrvává déle, je třeba navštívit lékaře

V průběhu života prochází vlasový cyklus různými fázemi. Některé události, jako je těhotenství, porod a kojení, mohou tento cyklus ovlivnit a vést k dočasným změnám. Včetně zvýšeného vypadávání vlasů. Nejčastěji se v tomto období jedná o projev Telogen Effluvium. Je důležité pochopit, proč se to děje, a jak se s tím vyrovnat.

Co je to Telogen Effluvium?

Telogen Effluvium je běžný typ vypadávání vlasů, který nastává poté, co organismus zažije silný stres nebo změnu v těle. Příznaky zahrnují extrémní vypadávání a řídnutí vlasů, obvykle kolem temene hlavy. Vlasy bez léčby ve většině případů dorostou za tři až šest měsíců.

Těhotenství a porod jsou spojeny s velkými změnami v organismu, vypadávání vlasů v tomto období je nejčastěji projevem Telogen Effluvium.

Výsledky léčby mých pacientů

Telogenní Effluvium, žena, 30 let

Pacientce bylo diagnostikováno Postpartum Hair Loss jako projev Telogen Effluvium. Na léčbu toho typu vypadávání vlasů byla nasazena kombinace lokálních léčiv na předpis v kombinaci s mezoterapií.

Takto vypadá stav pacientčiných vlasů po 3 měsících v mé péči.

Fáze růstu vlasů neboli vlasový cyklus

Proč je důležité něco vědět o fázích růstu vlasů? Protože nejčastější příčinou vypadávání vlasů po porodu je právě změna ve vlasovém cyklu.

Anagenní fáze – fáze růstu

Trvá většinou od 2 do 6 let. Obvykle se okolo 85 % vlasů nachází v růstové fázi. V této fázi vlas roste rychlostí přibližně 1 cm za měsíc.

Kategenní fáze – zastavení růstu

Trvá přibližně 2-3 týdny. V této fázi přestává vlas být vyživován. Vlas dále neroste a vlasová cibulka je neaktivní.

Telogenní fáze – fáze vypadávání

Trvá mezi 2-3 měsíci a méně než 10 % vlasů je v této fázi. Vlas vypadává a je nahrazen novým vlasem v anagenní fázi. A cyklus růstu vlasu se znovu opakuje.

Padání a řídnutí vlasů v těhotenství

Během těhotenství je tělo ženy vystaveno mnoha hormonálním změnám. Estrogen a progesteron jsou dva hormony, které v těle během těhotenství stoupají. Tato zvýšená hladina hormonů může způsobit, že víc vlasů zůstává ve fázi růstu (anagen), která se tedy prodlužuje. To znamená, že vám vypadává méně vlasů. Vlasy vypadají bohatší, plnější, zdravější. Proto mnoho žen zažívá v průběhu těhotenství silnější a lesklejší vlasy.

Těhotenství by tedy mělo kvalitu a počet vlasů zlepšit. Pokud ale pozorujete opačný efekt, je dobré to nepodceňovat. Nadměrné padání vlasů v těhotenství může značit hormonální problémy nebo nedostatek některých důležitých vitamínů a minerálů. A ty samozřejmě nejsou důležité jen pro vaše vlasy, ale i pro správný růst a vývin plodu. Případně může jít o první projevy některé alopecií.

Padání a řídnutí vlasů po porodu

Pokud jste si všimli zvýšeného vypadávání vlasů několik měsíců po porodu, nejste sami. Tento jev se nazývá postpartum telogen effluvium a je naprosto normální. Poté, co se hladiny hormonů vrátí k normálu po porodu, mnoho vlasů, které byly během těhotenství v růstové fázi, přechází do katagenní fáze a poté vypadávají (telogenní fáze).

Je zde samozřejmě časová prodleva. Je třeba počítat s několika týdny, kdy vlasy přestávají růst a dále se 2 až 3 měsíci, než vlas vypadne a je nahrazen novým.

Nástup vypadávání vlasů může být rychlý a dramatický. A vlasů vypadává opravdu hodně. Je důležité si uvědomit, že je to dočasné. Většina žen si všimne návratu k normálnímu stavu a kvalitě vlasů do šesti až dvanácti měsíců po porodu. Pokud ne, může se jednat o chronické telogen effluvium či androgenní alopecii.

Padání vlasů při kojení

Některé ženy si mohou všimnout pokračujícího vypadávání vlasů během kojení. To je obvykle způsobeno pokračujícími hormonálními změnami, které mohou být zesíleny stresem a nedostatkem spánku spojeným s péčí o novorozence. Opět platí, že je do jisté míry normální. Pokud ale padání přetrvává dlouhodobě nebo vlasů vypadává stále více, je dobré se obrátit na dermatologa specializovaného na onemocnění vlasů.

Co jsem se svými vlasy dělala v těhotenství, po porodu a při kojení já?

„Během těhotenství jsem neměla zapotřebí používat žádné speciální přípravky. Vlasy jsem měla husté, dlouhé a lesklé. Péče o vlasy jsem měla pořád stejnou, včetně barvení u kadeřníka. Padání bylo zcela minimální.

Vzhledem k tomu, že jsem si byla vědoma, že mi vlasy začnou po porodu padat, tak jsem si předem pořídila volně prodejné přípravky na podporu růstu vlasů. Při návratu do práce, čili půl roku po porodu, jsem podstoupila několik procedur vlasové mezoterapie, která dobrému stavu vlasů významně pomohla.

V mém případě jsem nezaznamenala extrémní padání vlasů. Zhruba rok po porodu jsem ale zaznamenala velký podrost nových vlasů. To znamená, že zvýšené vypadávání určitě proběhlo, ale nebylo tak rychlé a drastické. A nebo jsem neměla tolik času a energie si jej uvědomit :-)“

Co můžete s vypadávání vlasů v těhotenství nebo po porodu dělat?

Většinou je však nejdůležitější trpělivost. Zatímco vypadávání vlasů může být frustrující, ve většině případů je dočasné a vaše vlasy se vrátí do normálu, jakmile se vaše tělo zotaví z porodu.

Pokud vám ale vypadávají vlasy dlouhodobě, navštivte lékaře. Můžete tím předejít vážnějším komplikacím a urychlit obnovu vašeho vlasového porostu.

Mezi nestárnoucí tipy, které fungují pokud se nejedná o vážnější zdravotní problém patří vyvážená strava. Ta by měla zahrnovat kvalitní bílkoviny, omega-3 a 6 mastné kyseliny (ryby, rostlinné oleje, ořechy, semínka) železo a vitamíny B a C. Vyvarovat se alkoholu a kouření (což byste stejně měla dělat, minimálně v období těhotenství a kojení), pít dostatek vody, vyvarovat se stresu a dobře spát (haha :-) ) Případné suplementy volte opatrně a vždy konzultujte jejich vhodnost s lékařem.

Terapeutická podpora růstu vlasů během těhotenství a po porodu

  • Mezoterapie

Mezoterapie je nechirurgický lékařský postup, který může pomoci stimulovat růst vlasů. Zahrnuje sérii malých injekcí, které do pokožky hlavy zavádějí speciální látky. Tyto látky mohou obsahovat vitamíny, minerály, aminokyseliny a další nutrienty, které jsou prospěšné pro zdravý růst vlasů.

  • Plazmaterapie

Plazmaterapie, známá také jako PRP (Platelet-Rich Plasma), je další možností, jak podpořit růst vlasů. Tato terapie zahrnuje odběr malého množství krve od pacienta, oddělení krevních destiček a plazmy a poté injekci tohoto koncentrovaného roztoku zpět do pokožky hlavy. Krevní destičky a další růstové faktory obsažené v plazmě pak stimulují růst vlasů.

  • Mikrojehličkování

Mikrojehličkování je další metoda, která může podpořit růst vlasů. Tato metoda zahrnuje použití malého nástroje s mnoha jemnými jehlami, který se přejíždí po pokožce hlavy a vytváří malé mikrotraumata. Tyto mikroporanění mohou stimulovat přirozenou schopnost těla se léčit, což vede ke zvýšené produkci kolagenu a dalších růstových faktorů, které mohou podpořit růst vlasů.

  • Medikamenty

Nejčastěji používaný lék na podporu růstu vlasů je minoxidil, který se ale nesmí užívat během těhotenství. Pokud používáte minoxidil a zjistila jste těhotenství, vysaďte jej. V období těhotenství a po porodu je vhodné se zaměřit na správnou životosprávu, dostatek vitamínů a minerálů. Po kojení je možné začít s klasickou medicínskou léčbou.

Objednejte se

Trápí vás stav vašich vlasů? Objednejte se na vstupní konzultaci k Dr. Brabcové.
Podívám se na vaše vlasy, stanovím diagnózu a spolu sestavíme léčebný plán.

Cena vstupní konzultace je 2 750 Kč.