Obsah článku

Jizvící alopecie je vzácný typ vypadávání vlasů, který se vyznačuje trvalým poškozením vlasových folikulů a zjizvením pokožky hlavy. Vlasové folikuly se nedokážou obnovovat, a v důsledku toho dochází na postižených oblastech k trvalé ztrátě vlasů. Příčin jizvící alopecie může být více, jedná se o skupinu onemocnění. Druhým typem alopecií jsou tzv. nejizvící alopecie, kam spadá například dříve popisovaná androgenní alopecie nebo alopecia areata.

Fakta na úvod

  • Jizvící alopecie způsobuje trvalý zánik vlasových folikulů
  • V případě jizvící alopecie není typicky možné růst vlasů obnovit
  • Primární jizvící alopecie je způsobena zánětem nebo autoimunitním onemocněním
  • Sekundární jizvící alopecie vzniká v důsledku poškození pokožky, např. po popáleninách či tumoru
  • Léčba musí být okamžitá a kombinovaná, zaměřená na zastavení rozšiřování lysých ložisek
  • Transplantaci vlasů je možné podstoupit pouze v případě, že jizvící alopecie již není aktivní

„Jizvící alopecie je často zpočátku zaměňována za lupy nebo seboreu. To je velký problém. Pokud se neléčí okamžitě, zánět, který způsobuje trvalé odumření vlasových folikul, se šíří a zasahuje stále větší oblast pokožky hlavy.
Jizvící alopecie není jedno onemocnění, ale skupina onemocnění. Často se nerozlišuje mezi nemocemi v této skupině, protože všechny způsobují stejný problém – trvalou ztrátu vlasů. Ne všechny se ale léči stejně.
Pokud se ale při prvních projevech nasadí správná a agresivní léčba, dá se onemocnění vyléčit s minimálními ztrátami vlasového porostu.“

Jak se jizvící alopecie projevuje?

Jizvící alopecie se na pokožce hlavy projevuje v podobě trvalých lysých ložisek a jizev. Vlasové folikuly jsou nahrazeny jizvami, které nejsou schopny produkovat nové vlasy. Pacienti často pociťuji pálení nebo svědění pokožky hlavy, které někdy přeroste až v bolestivost vlasů (trichodynia). U některých typů jizvících alopecií se mohou tvořit pustuly – “boláky”. V postižené oblasti se často objevují lupy. Proto se v ordinaci bohužel pravidelně setkávám s pacienty s jizvící alopecií, která byla předtím mylně diagnostikována jako seboroická dermatitida.

Kdo je v rizikové skupině?

Jizvící alopecie může postihnout jak muže, tak ženy, ačkoli ženy jsou k tomuto stavu obecně náchylnější. Existují určité faktory, které mohou riziko jizvící alopecie zvýšit. Mezi ně spadají genetické predispozice, úrazy hlavy, autoimunitní onemocnění, infekce pokožky a zánětlivá kožní onemocnění.

Výsledky léčby mých pacientů

Jizvící alopecie – FFA, žena, 70 let

Pacientce byla diagnostikována jizvící alopecie, konkrétně Frontal Fibrosing Alopecia. Po 9 měsících léčby zánět kompletně ustoupil, a my jsme tak dokázaly zabránit rozšiřování onemocnění na dosud nezasaženou část pokožky hlavy.

Na srovnávacích fotografiích můžete vidět, že linie vypadlých vlasů zůstala od nasazení léčby stejná.

Nejčastější příčiny primární jizvící alopecie

Lichen planopilaris

Jedna z nejčastějších příčin jizvící alopecie; přesná příčina vzniku lichen planopilaris není jasná. Předpokládá se, že se jedná o cytotoxickou autoimunitní odpověď na neznámý antigen ve vlasových folikulech. Postihovat může i jiná ochlupená místa těla, jako je obočí a podpaží.

Frontální fibrotizující alopecie

(Frontal Fibrosing Alopecia, FFA) – postihuje přední vlasovou linii, obočí nebo i podpaží, a to zejména u žen po menopauze. Tento typ alopecie byl poprvé popsán v roce 1994 a od té doby její výskyt stoupá. Ve výjimečných případech může postihovat i muže.

Chronický kožní lupus erythematosus

(CCLE) – autoimunitní onemocnění pojivové tkáně. Většinou se jedná pouze o kožní problém. U malého procenta pacientů však může být toto onemocnění spojené se systémovým onemocněním lupus erythematosus. U této formy jizvící alopecie mohou v některých případech vlasy znovu narůst.

Folliculitis decalvans

– chronické zánětlivé onemocnění, u kterého se předpokládá, že je způsobeno abnormální odpovědí imunitního systému na Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok).

Central centrifugal cicatricial alopecia

(CCCA) – přesná příčina CCCA není známa. Onemocnění je pravděpodobně způsobeno několika faktory a jejich vzájemnými kombinacemi. Často je uváděná souvislost s používáním chemických produktů na vlasy, kulmy a dále s příliš utaženými culíky.

Jak se jizvící alopecie léčí?

Léčba jizvící alopecie je obvykle náročná a závisí na závažnosti stavu a příčině. Žádný univerzální lék, který by mohl jizvící alopecii úplně vyléčit, zatím bohužel neexistuje. Každopádně je tu ale několik možností, které mohou pomoci její dopady minimalizovat. Jedná se však vždy pouze o ochranu částí pokožky, kde vlasy ještě nevypadaly.

Léčba jizvící alopecie zahrnuje například použití kortikosteroidů, které se na postiženou pokožku hlavy aplikují lokálně či intralezionálně (injekčně). Pomáhají tlumit zánět a jeho další rozšiřování. Seznam možných léků je široký a u každého onemocnění se léky první volby liší. V některých případech může být provedena transplantace vlasů, to však pouze za předpokladu, že je jizvící alopecie už neaktivní.

Podpůrné možnosti léčby

Velmi důležitou součástí léčby je psychologická pomoc a podpora. Jizvící alopecie je velmi stresující, pacienti proto běžně vykazují známky depresí a pocitu bezmoci. Kromě transplantace vlasů totiž neexistuje žádná jiná možnost, jak na postižených částech hlavy vlasový porost obnovit. Pacienti proto v případě rozsáhlé ztráty vlasů často volí paruky (některé pojišťovny přispívají na jejich pořízení) a příčesky, případně nosí šátky, které jsou populární i u pacientů s nejizvícími formami alopecie.

Zcela zásadní je, aby pacienti s jizvící alopecií konzultovali dermatologa specializovaného na vlasová onemocnění. Díky tomu mohou získat správnou diagnózu a individuální plán léčby, který v ideálním případě zamezí rozšiřování lysých ložisek. Každý případ jizvící alopecie je zcela jedinečný, proto je nutné k léčbě onemocnění a péči o pacienta přistupovat individuálně.

Objednejte se

Trápí vás stav vašich vlasů? Objednejte se na vstupní konzultaci k Dr. Brabcové.
Podívám se na vaše vlasy, stanovím diagnózu a spolu sestavíme léčebný plán.

Cena vstupní konzultace je 2 750 Kč.