Obsah článku

Finasterid (známý také jako Propecia) je lék, který je již od 90. let schválen k léčbě mužské androgenní alopecie, neboli vypadávání vlasů mužského typu. U žen není léčba Finasteridem oficiálně schválena, nicméně za určitých podmínek se používá off label. Jak tento lék funguje, jaké může mít nežádoucí účinky a jaké jsou jeho kontraindikace? Jaká je zkušenost mých pacientů s Finasteridem?
A komu tento lék mohu předepsat a komu jej předepsat nemohu?

Fakta na úvod

  • Finasterid je jedním ze dvou léků na vypadávání vlasů u mužů schválených úřadem FDA, tím druhým je minoxidil
  • Tento lék je účinný zhruba u 90 % mužů
  • Finasterid lze za určitých podmínek použít i u žen s androgenní alopecií
  • Lék Finasterid je pouze na předpis

Využití Finasteridu pro léčbu vypadávání vlasů

Finasterid je inhibitor typu II 5-alfa-reduktázy. Jde o enzym, který mění testosteron na dihydrotestosteron (DHT). DHT je primárním hormonem, který u způsobuje ztenčení a ztrátu vlasů. Finasterid tak snižuje hladinu DHT ve vlasových folikulech, což může vést ke zpomalení nebo úplnému zastavení procesu vypadávání vlasů. Podobně funguje i Dutasterid, který blokuje 5-alfa-reduktázu I. i II. typu. Zde je třeba zmínit, že žádný lék nesnižuje výskyt DHT na nulu. U některých mužů může růst vlasů dokonce podpořit.

„Finasterid je velmi účinný prostředek k zastavení vypadávání vlasů. Více známý je ale pro své nežádoucí účinky. Osobně jsem se u svých pacientů s nějakými velkými vedlejšími účinky nesetkala, proto Finasterid nadále předepisuji, pokud se na něm s pacienty shodneme. Protože léčba finasteridem má obvykle velmi dobré výsledky.
Nicméně finasterid není jediným lékem na vypadávání vlasů a pokud ho pacient odmítne, domluvíme se na některé z vhodných alternativ.“

Co se stane když vysadíte Finasterid

Finasterid na vlasy působí pouze po dobu, kdy se užívá (stejně jako minoxidil). Jakékoli výsledky, kterých jeho pomocí dosáhneme, tak nejsou trvalé. Pokud je Finasterid vysazen, během 6–9 měsíců dojde k návratu do původního stavu. Vlasy budou stejně řídké jako před zahájením léčby, protože androgenetická alopecie je genetické onemocnění. Své geny změnit nemůžeme, ale správnou léčbou můžeme ovlivnit jejich projevy.

Nežádoucí účinky Finasteridu – pravdy a mýty

Vedlejší účinky Finasteridu by mohly být samy o sobě zajímavou kapitolou. Zároveň jsou i důvodem, proč tento lék někteří muži odmítají.

Mezi nejčastěji zmiňované vedlejší účinky Finasteridu totiž patří sexuální dysfunkce. Byla provedena řada studií, kdy bylo u zhruba 1–4 % mužských pacientů zaznamenáno snížení libida a výskyt problémů s erekcí a ejakulací. Zajímavá je studie publikovaná v roce 2007, která zkoumala 2 skupiny pacientů. Jedné skupině byly sděleny možné vedlejší účinky, druhé nikoli. Asi není žádným překvapením, že výskyt sexuálních dysfunkcí byl vyšší u pacientů ve skupině, která o těchto potenciálních účincích věděla. Jiná studie, publikovaná v roce 2002, prokázala u 2 % mužů výskyt erektilní dysfunkce. Po pěti letech užívání Finasteridu však toto číslo kleslo na 0,3 %. Šlo o stejné číslo jako u kontrolní skupiny, která místo Finasteridu užívala placebo.

Výsledky léčby mých pacientů

Androgenní alopecie, muž, 46 let

Na první konzultaci jsme prodiskutovali možnosti léčby a nastavili léčebný plán skádající se pouze z orálních léků na předpis a pravidelných kontrolách vždy po 3 měsících.

Skvělý výsledek po 11 měsících léčby.

Kontraindikace Finasteridu

Finasterif pro ženy je možné nasadit, ale má to své omezení. Finasterid je kontraindikován u žen, které jsou nebo mohou být těhotné, jelikož může u mužských plodů způsobit vývojové vady. Více v článku o vypadávání vlasů v těhotenství a po porodu. Tento lék není pro léčbu vypadávání vlasů u žen schválen, nicméně je možné jej výjimečně nasadit. Finasterid není možné užívat pro léčbu dětí a mladistvých. Pacienti užívající Finasterid také nesmí darovat krev.

Co říkám svým pacientům o vedlejších účincích Finasteridu já?

Že nežádoucí účinky samozřejmě nastat mohou, to se nikdy nedá vyloučit. Na druhou stranu se vyskytnou opravdu velmi zřídka. A co je nejdůležitější – po vysazení léčby Finasteridem vedlejší účinky odezní. V poslední době se nicméně vyskytly zmínky o tzv. “Post Finasteride Syndrome”. Osobně jsem se s ním ještě nesetkala a jeho opravdový výskyt je v medicinské komunitě dosud předmětem diskuse a kontroverze. Zkušenosti s Finasteridem mají moji pacienti většinou pozitivní.

Finasterid je nejčastěji užíván v kombinaci s jinými léky

Léčba Finasteridem řeší primárně problém s vypadáváním vlasů. U některých pacientů však může dojít i k podpoře jejich růstu. Pro lepší výsledky a rychlejší regeneraci vlasů se Finasterid obvykle kombinuje s minoxidilem, případně vlasovou plazmaterapií, mezoterapií nebo mikrojehličkováním.

Finasterid na vlasy je dostupný pouze na lékařský předpis. Setkávám se i s pacienty, které finasterid sehnali bez předpisu. Tuto cestou rozhodně nedoporučuji. Vždy byste se měli léčit u lékaře, odbornika na vlasové onemocnění.

A nakonec, abych odpověděla na váš nejčastější dotaz co mi píšete.
Ano, předepisuji Finasterid. Je nutné přijít ke mě do ordinace na vstupní prohlídku, není možné jej předepsat bez toho, aniž bych vás vyšetřila. A není možné jej předepsat po telefonické, online nebo mailové komunikaci, opravdu musíte přijít osobně.

Objednejte se

Trápí vás stav vašich vlasů? Objednejte se na vstupní konzultaci k Dr. Brabcové.
Podívám se na vaše vlasy, stanovím diagnózu a spolu sestavíme léčebný plán.

Cena vstupní konzultace je 2 750 Kč.

Podobné příšpěvky