androgenní alopecie - vypadávání vlasů ženského typu

Obsah článku

Alopecií (vypadávání vlasů) existuje několik druhů. Androgenní alopecie je nejčastějším typem vypadávání vlasů u mužů i žen. Tento stav má genetickou složku a souvisí s androgeny, mužskými hormony přítomnými u obou pohlaví. Jaké jsou příčiny, příznaky a možnosti léčby androgenetické alopecie?

Co je to androgenní alopecie? Pochopení nejčastějšího typu vypadávání vlasů

Androgenní alopecie, známá také jako mužská nebo ženská plešatost, je charakterizována postupným řídnutím vlasů z horní a přední části vlasové pokožky. Na rozdíl od Alopecia areata, netvoří lysá ložiska. U mužů obvykle začíná v období dospívání a u žen po menopauze. Tento stav je způsoben kombinací genetických, hormonálních a environmentálních faktorů. Jedná se o progresivní typ vypadávání vlasů, což znamená, že k vypadávání dochází pomalu v průběhu času.

„S pacienty trpící androgenní alopecií se setkávám každý den. Tvoří nadpoloviční většinu případů v mé ordinaci. Vypadávání vlasů je možné zastavit a správnou léčbou je možné obnovit růst vlasů. A především, léčba androgenní alopecie má vysokou úspěšnost.“

Fakta na úvod

  • Androgenní alopecie postihuje až 80 % mužů a 40 % žen
  • U mužů typicky začíná vypadávání vlasů v dospívání
  • U žen typicky začíná po menopauze
  • Je progresivní – vlasy vypadávají postupně
  • Vypadávání vlasů nemusí být trvalé, léčbou se dá růst vlasů obnovit
  • Androgenní alopecie má vysokou úspěšnost léčby

Androgenní alopecie u mužů: příčiny, příznaky a léčba

Androgenní alopecie je u mužů způsobena dědičnou citlivostí na dihydrotestosteron (DHT), hormon odvozený od testosteronu. Pokud DHT zkracuje růstovou fázi vlasových folikulů a způsobuje jejich zmenšení a nakonec zastavení tvorby nových vlasů.

A jaké jsou příznaky této alopecie? Mezi typické příznaky patří ustupující linie vlasů, řídnutí vlasů na temeni (kolečko) a tvorbou koutů. Specifický je u mužů projev této nemoci ve vousech, kde dochází k vypadávání vousů na bradě a na tvářích. V takovém případě se jedná o alopecia areata barbae.

Existuje rodinná predispozice k androgenetické alopecii, přičemž synové mají pětkrát až šestkrát vyšší relativní riziko vzniku onemocnění, pokud jejich otcové měli stejné potíže.

Nejčastější možnosti léčby jsou lokální a perorální minoxidil, blokátory 5-alfa reduktázy (finasterid a dutasterid), plazmaterapie a za určitých podmínek transplantace vlasů.

Výsledky léčby mých pacientů

Androgenní alopecie, muž, 46 let

Na první konzultaci jsme prodiskutovali možnosti léčby a nastavili léčebný plán skádající se pouze z orálních léků na předpis a pravidelných kontrolách vždy po 3 měsících.

Skvělý výsledek po 11 měsících léčby.

Androgenní alopecie u žen: příčiny, příznaky a léčba

U žen má androgenní alopecie silnou genetickou predispozici. Přesná patogeneze tohoto onemocnění není dosud zcela objasněna. Zatímco androgeny (mužské pohlavní hormony) hrají jasnou roli u mužské androgenní alopecie, u ženské plešatosti není jejich role dobře známa. Většina žen má normální hladinu androgenů v krvi.

U žen s androgenetickou alopecií dochází obvykle spíše k rozptýlenému řídnutí vlasů na temeni a v přední části vlasové pokožky než k ústupu vlasové linie.

Mezi možnosti léčby patří lokální a perorální minoxidil, perorální spironolakton, blokátory 5-alfa reduktázy, plazmaterapie, mezoterapie a za určitých podmínek transplantace vlasů.

Genetika a androgenetická alopecie

Androgenní alopecie je dědičná a může se dědit po obou rodičích. Jedná se o polygenní onemocnění, což znamená, že je způsobeno interakcí více genů. Určité genetické odchylky mohou zvyšovat riziko vzniku androgenetické alopecie, ale ne u každého člověka s těmito geny se toto onemocnění vyvine. Genetické testování k posouzení rizika vzniku plešatosti v současné době existuje, ale není zcela zřejmé, jakou mají výsledky vypovídající hodnotu.

Androgenní alopecie u dětí a dospívajících

Androgenní alopecie se může vyskytnout také u dětí a dospívajících, i když je méně častá než u dospělých. Tento stav může být způsoben hormonální nerovnováhou, která může indikovat závažnější metabolická onemocnění, nebo genetickými faktory.

Jelikož je výskyt toho onemocnění u dětí poměrně vzácný, lékaři s ním přicházejí do styku velmi zřídka. U dětí a především dospívajících může androgenní alopecie způsobovat sociální odloučení, deprese a ztrátu sebevědomí, které není vhodné brát na lehkou váhu.

Výsledky léčby mých pacientů

Androgenní alopecie, žena, 27 let

Pacientka pozorovala vypadávání a řídnutí vlasů od svých 20 let. Vyzkoušela volně prodejné šampony, séra a doplňky stravy, bohužel však bez efektu.

Takto vypadá stav pacientčiných vlasů po 15 měsících v mé péči.

Jak androgenní alopecii léčit?

První volbou léčby androgenetické alopecie, zejména při časném vypadávání vlasů, je lokální nebo perorální minoxidil. Minoxidil působí tak, že stimuluje růst vlasů a zabraňuje jejich novému vypadávání. Další primární farmakologickou léčbou pro muže s androgenní alopecií je perorální finasterid. A co se používá dál?

  • Plazmaterapie

Terapie plazmou bohatou na krevní destičky (PRP) je relativně nová metoda podpory růstu vlasů, které se začala používat i při léčba androgenní alopecie. Metoda počívá ve vstřikování pacientovy vlastní krevní plazmy bohaté na růstové faktory do vlasové pokožky. Cílem terapie PRP je stimulovat růst vlasů zvýšením průtoku krve a buněčné aktivity ve vlasových folikulech. Samotná plazmaterapie určitě není první volbou v léčbě alopecie. Z vlastní klinické praxe mám vyzkoušené, že nejlepší výsledky přináší plazmaterapie v kombinaci se standardní medikací.

  • Lokální antiandrogeny

Anti-androgeny jsou léky, které blokují účinky androgenů, jako je DHT, na vlasové folikuly. Lokální antiandrogeny se aplikují přímo na pokožku hlavy a mohou být účinné pro muže i ženy s androgenetickou alopecií. Mezi běžné lokální antiandrogeny patří spironolakton a flutamid. Tyto léky však mohou mít nežádoucí účinky a nedoporučuje se jejich užívání během těhotenství.

  • Transplantace vlasů

Transplantace vlasů spočívá v odebrání vlasových folikulů z jedné oblasti vlasové pokožky a jejich transplantaci do jiné oblasti, kde vlasy řídnou nebo chybí. Zákrok se obvykle provádí v lokální anestezii. Doba rekonvalescence se liší, ale většina pacientů se může vrátit do práce během několika dnů. Operace transplantace vlasů může být účinná při obnově ztracených vlasů, ale samotný problém s alopecií nevyřeší. Pokud podstoupíte transplantaci vlasů a nebudete řešit léčbu alopeci, vlasy vám po nějaké době s největší pravděpodobností znovu vypadají.

  • Mikropigmentace pokožky hlavy

Mikropigmentace vlasové pokožky je nechirurgický kosmetický zákrok, při kterém se pomocí mikrojehel vytetují do vlasové pokožky malé tečky, které napodobují vzhled vlasových folikulů. Tento zákrok lze použít k vytvoření iluze hlavy plné vlasů u lidí s androgenní alopecií nebo u těch, kteří podstoupili transplantaci vlasů. Nejedná se však o lék na vypadávání vlasů a může vyžadovat obnovu každých několik let.

Souvislost mezi hormony a androgenní alopecií

Androgeny, jako je testosteron a DHT, hrají klíčovou roli při vzniku androgenetické alopecie. Ženy s androgenní alopecií mohou mít zvýšenou hladinu androgenů, například DHEA-S, což může přispívat k vypadávání vlasů. Hormonální nerovnováha, například způsobená syndromem polycystických vaječníků (PCOS), může rovněž zvyšovat riziko vzniku androgenní alopecie. Hormonální substituční léčba (HRT) může být účinná při léčbě androgenní alopecie u žen s nízkou hladinou estrogenu.

Prevence androgenetické alopecie

Přestože neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak androgenní alopecii předejít, existují kroky, které mohou pomoci zpomalit nebo oddálit vypadávání vlasů. Patří mezi ně vyvážená strava, vyhýbání se používání agresivních vlasových přípravků, omezení stresu a přestat kouřit. Udržování zdravého životního stylu je nápomocné každé léčbě a u vypadávání vlasů to není výjimkou.

Mýty a fakta o androgenetické alopecii

Kolem androgenní alopecie panuje mnoho mýtů, včetně přesvědčení, že vypadávání vlasů může způsobit stres nebo špatná výživa. Tyto faktory sice mohou přispívat k celkovému zdraví vlasů a pokožky, ale nejsou přímou příčinou androgenní alopecie. Typicky jsou příznakem Telogen Effluvim. Stejně tak časté mytí vlasů nebo používání horkých stylingových nástrojů typicky nezpůsobí vypadávání vlasů, ačkoli mohou vlasy poškodit a způsobit, že budou vypadat řidší.

Jedním z rozšířených mýtů je, že vypadávání vlasů postihuje pouze muže, ale ve skutečnosti androgenní alopecie postihuje jak muže, tak ženy. Ženy mohou ztrátu vlasů spíše skrývat, takže se zdá, že je méně častá, než ve skutečnosti je.

Objednejte se

Trápí vás stav vašich vlasů? Objednejte se na vstupní konzultaci k Dr. Brabcové.
Podívám se na vaše vlasy, stanovím diagnózu a spolu sestavíme léčebný plán.

Cena vstupní konzultace je 2 750 Kč.